[Pokračování prohlídky] [ZOO] [Kalendář akcí] [Pro registrované]

Pokračování prohlídky


[ Pokračování prohlídky ]

Ve Flemmichově vile se předvádí textilní kouzla.

Další zajímavá výstava ve Flemmichově vile je věnována kouzleni s textilem. Až do 29. listopadu se zde můžete seznámit s výrobky členů krnovského klubu Patchwork.

Návštěvníci Flemmichovy vily se mohou seznámit se zajímavou textilní technikou zvanou patchwork, což doslova znamená záplata. Jejím výsledkem jsou působivá díla. Co vše ženy z klubu Patchwork dokáží, jsme mohli obdivovat už několikrát. Vystavovaly v synagoze, účastnily se Salonu neprofesionálních výtvarníků, měly přednášku s ukázkami v knihovně. Jejich výrobky vždy sklízely zájem. Pozoruhodné obrazce, ať abstraktní či reálné, důmyslné barevné kompozice spolu s mnoha hodinami precizní práce vtiskly konečnou podobu přehozům na postele, sedákům na židle, polštářům, ale i čistě dekorativním předmětům. Dnes se výrobou patchworku zabývá mnoho profesionálních firem, a protože každý výrobek je originál, jejich ceny na trhu jsou vysoké. Jak při troše Šikovnosti a trpělivosti můžete tuto techniku zvládnout sami, vám napoví určitě nejen návštěva výstavy, ale na požádání i členky klubu.

Patchwork patří mezi staré textilní techniky a existuje už více než 300 let. Používal se hlavně v Anglii a jeho účelem bylo využít kvalitních zbytků látek. Dnes je velmi oblíbený především v USA, a v Evropě právě prožívá svou renesanci. Komplikovaným sešíváním pestrobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do unikátních, především geometrických obrazců, podšívají rounem a podšívkou, tak vznikají nejen bytové textilní doplňky, ale i okrasné předměty nebo oděvy. S odchodem osadníků do Ameriky se zde brzy staly lidovým uměním a na mnoha dnešních výrobcích vidíme vliv indiánské kultury.

Krnovské noviny REGION,
ze dne 18.listopadu 2009

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 23.11.2009 v 20:34 hodin
Copyright 1998-2020 © Luděk Šorm