[Pokračování prohlídky] [ZOO] [Kalendář akcí] [Pro registrované]

Pokračování prohlídky


[ Pokračování prohlídky ]

Hanácké slavnosti v Prostějově ctily lidovou tradici

Hanácké slavnosti, 9. - 10. září 2006
V Prostějově se konají už 24 let u příležitosti tradičních prostějovských hodů a jsou právem zařazeny mezi největší slavnosti ve městě.

Slavnosti pořádá od roku 1992 Kulturní klub Duha v Prostějově ve spolupráci s Hanáckým folklorním sdružením a FOS ČR. Záštitu na folklorními slavnosti převzal starosta města Ing. Jan Tesař.

Hanácké slavnosti hýřily již po čtyřiadvacáté barvami krojů. Náměstí před radnicí obestavěné stánky s lidovými řemeslníky, vůně burčáku, opékaných klobás a davy proplétajících se lidí. Takové jsou už několik let Hanácké slavnosti s přehlídkou nejlepších hanáckých dětských a dospělých národopisných souborů, hudebním programem, krásnými hanáckými kroji i výpravou do minulosti.

Hanácké slavnosti, polední koncert ZUŠ V. Ambrose Prostějov
Hanácké slavnosti, polední koncert ZUŠ V. Ambrose Prostějov

Nedělní slavnosti zahájila promenádním koncertem krojovaná dechová hudba z Břestu u Kroměříže. V dopoledním komponovaném programu Jaro Hané vystoupilo 9 dětských národopisných souborů, jejichž vystoupení uváděla lidová vypravěčka z Vyškova paní Marie Pachtová. V pravé poledne se již tradičně setkali zástupci účinkujících s představiteli města na prostějovské radnici, kdy nechybělo sólo starosty s krásnou Hanačkou.
Dechový orchestr ZUŠ V. Amose zahrál návštěvníkům slavností pod taktovkou Rudolfa Proseckého a uvedl galaprogram sedmi dospělých folklorních souborů. Ty, společně s Marií Pachtovou, zatančily a zazpívaly v komponovaném pořadu Či só hode.....
Poetickou tečku za celodenním programem slavností udělal Vlasta Redl se skupinou Každý den jinak.

Hanácké slavnosti, komponovaný pořad dětských SLaPT Jaro Hané
Hanácké slavnosti, komponovaný pořad dětských SLaPT Jaro Hané
HS - komponovaný program dětských souborů Jaro Hané
Či só hode, odpolední program Hanáckých slavností
Či só hode, odpolední program Hanáckých slavností
Či só hode

Na náměstí T.G.Masaryka zněly po celý den lidové písně a Hanáci předvedli své krásné tance. Za městskými hradbami však jakoby návštěvníci slavností vkročili do minulého století. Komponovaný pořad divadelního spolku Historia nabídl pohled do života a módy prostějovské smetánky z let 1910 - 1950. Nechybělo povídání o slastech a strastech cestování v dobách kočárů a projížďky v nich s nefalšovaným kočím i lokajem. Městský park ožil nejen divadelníky, ale také výstavou kočárů, saní a kočárových luceren.

Když zněly prostějovským náměstím poslední tóny písní Vlasty Redla a krojovaní hanáci ukládali své kroje do kufrů, návštěvníci slavnosti odcházeli se slovy: " Či só hode? ...no přece naše"!

Alice Gregušová
ředitelka festivalu
www.infoPV.cz/duha

Hanácké slavnosti 2006, řemeslnický hodový jarmark
Hanácké slavnosti 2006, řemeslnický hodový jarmark
Hanácké slavnosti v Prostějově
Hanácké slanosti 2006, Jaro Hané
Hanácké slanosti 2006, Jaro Hané
Hanácké slavnosti v Prostějově 2006
Hanácké slavnosti v Prostějově 2006

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Hanácké slavnosti
Zveřejněno 18.09.2006 v 22:31 hodin
Copyright 1998-2020 © Luděk Šorm